Dr. Márkus István nyugalmazott egyetemi docens, a Fertő Tavi Vitorlás Szövetség egykori titkárának írása
Barcza Attila, a Fertő tavi beruházásért felelős miniszteri biztos társadalmi egyeztetést folytat az érintett felekkel, azután kialakítja a javaslatát, és azt megküldi az Építésügyi és Közlekedési Minisztériumnak jóváhagyást végett. Én már 2025. május 18-án elküldtem a javaslatomat, most ennek egy kicsit átdolgozott változatát ismertetem.
Három dologgal foglalkozom részletesen:
1. Károk, kártérítés.
2. A Fertő tavi vízitelep egyes részeinek gyorsított használatba adása.
3. A Fertő tavi vízitelep építésének folytatása.
Károk, kártérítés.
A Fertő tavi vízitelep projekt keretében elvégzett „építési” munka során az alábbi pusztításokat végzett, és károkat okozott Mészáros Lőrinc 2021-2022-ben.

ÉDUVIZIG csónakkikötő lerombolása
Fertő tavi vitorlás kikötő ledózerolása
Strand ledózerolása
Határőrségi őrépület lerombolása
Fertői Hajózási Kft kikötő lerombolása
Vízmű csónakkikötő lerombolása
Büfék ledózerolása
Drescher kikötő lerombolása
Soproni Építők SK vízitelepének ledózerolása
Cölöpházak lerombolása
Fertő tavi Túravitorlázó Egyesület házának és kikötőjének lerombolása.
Nincs pontos információm arról, hogy ki, vagy melyik szervezet tiltakozott a rombolás ellen, és ki kért kártérítést. Azt gondolom, hogy amely létesítmények már nem építhetők újra (pl. cölöpházak) azok tulajdonosait kártalanítani kell. Amely létesítmények megmaradtak, azok kiegészítendők, a normális működéhez szükséges mértékben.
A Fertő tavi Vitorlás Szövetség tájékoztatott, hogy a régi DÉLI vitorlás kikötőjét kéri vissza a felújítás után.
A Fertő tavi vízitelep egyes részeinek gyorsított használatba adása
Északi vitorlás kikötő
Ismert, hogy a Fertő tavi északi vitorlás kikötőt ideiglenes használatba adták 2025. május 8-án. A kikötő üzemeltetője a Fertő tavi vitorlás Szövetség (FVSZ).

A kikötőben még sok munkát kell elvégezni ahhoz, hogy betölthesse a normális funkcióját, továbbá meg kell szerezni a szükséges engedélyeket (ÉDUVIZIG, Hajózási Felügyelet). Eltelik a 2025. év, amíg a kikötőt az FVSZ beüzemeli, hogy 2026-ban már teljes kapacitással üzemeljen.
A kikötőben 421 kikötőhely van, ami elég a vitorlások és a horgászcsónakok elhelyezéséhez. Azonban 2026-ban újabb konfliktusokra kell számítani. Feltehetőleg a FVSZ lezárja a kikötőt, hogy az itt tárolt nagy értékű vitorlásokat megóvja. Vélhetően belépő kártyákat fog kiadni, amit csak a kikötőhely bérlettel rendelkezők kaphatnak meg. A belépő kártyával nem rendelkezők továbbra sem élvezhetik a Fertő tavi ökoszisztéma szolgáltatásokat (a táj látványa, kirándulás, séta, piknik, parti horgászás, kajakozás, kenuzás, szörfözés, kajtolás, napozás,
strandolás).
FVSZ már 2014-ben elkészíttette a kikötő fejlesztéséhez szükséges terveket (Areku Kft (2014): Fertő tavi Vízisport telep fejlesztése). A tervet a beruházás tervezője beépítette a Fertő tavi Vízitelep Beruházás projekt tervébe, és az FVSZ ígéretet kapott, hogy az FVSZ kikötőt a terv szerint építik meg állami beruházásból.
Nyíltvízi strand

A nyíltvízi strandot ugyanezen a képen látható kutyás strand helyén lehetne létrehozni mintegy 150 méter hosszú partszakaszon. Szükséges a strandokra előírt rendelkezéseknek megfelelni. Fürdőlépcsőket kell felszerelni, és egy sekély vízű gyermekmedencét kialakítani. A strandolók – a helyzet ismeretében – felszerelkezve érkeznének (étel, ital, napozó ernyő, stb.).
A nyíltvízi strand addig nem építhető meg, amennyiben tele van a víz bontási törmelékkel. Az északi vitorlás kikötő felé vezető úttól a tóig terjedő területen tereprendezést és füvesítést kellene elvégezni mintegy 500 méter hosszon az északi vitorlás kikötőtől a hajókikötőig. Mellette van az a mintegy 500 méter hosszú és 100 méter szélességű vízterület, ahol a kivitelező Mészáros és Mészáros Zrt a cölöpházakat lerombolta, így elképzelhető, hogy a bontási törmeléket a vízben hagyta. Ez súlyos balesetveszélyt okozhat, és ellehetetlenítheti ennek a vízterületnek a használatát. Itt lehetne helyet biztosítani pl. a szörfönek és a kajakoknak.
Kérjük Barcza Attila képviselő urat, kérje fel az ÉDUVIZIG-et, hogy szonárral felszerelt hajójával az esetlegesen vízben levő törmeléket felmérje. Ezt követően kérje a beruházó Építési és Közlekedési Minisztériumot, hogy amennyiben szükséges, kötelezze a kivitelezőt a törmelék eltávolítására. Az érvényes építésügyi előírások ugyanis kötelezik a kivitelezőt, hogy az építkezés befejezése után az építési területet kitakarítsa.
Ökopark

Az ökopark teljes területét (a képen zöld színű terület)a nyugati övcsatornával együtt használatba lehetne adni, mivel az ökocentrum nem épül meg. Csupán a tervezett sétautakat kellene megépíteni. A vízitelep Fertőrákosi patak-csatornától északra fekvő területén a kerítést le kell bontani, mert nincs itt építési terület, a kerítés pedig nem csak ronda, hanem riasztó is.
A Fertő tavi vízitelep építésének folytatása
Hajókikötő
Vannak, akik szeretnék legalább a hajókikötő megépítését és a sétahajózás újra indítását. Tudható, hogy ehhez milyen létesítmények megépítése lenne szükséges, nem kevés pénzből.

A tervező a vízitelepet zónákra osztotta. A Hajókikötő az 1. zóna (a kép jobb oldalán). Megépítendő az 1a. hajókikötő és az 1b. kikötő épület. Feltétlenül szükséges a szennyvíz rendszer üzembe helyezése, és egy üzemi épület a 4. zónában.
A hajállomás megépítését én személy szerint takarékossági okból nem szorgalmaznám, de ha a döntéshozók úgy döntenek, hogy megépítik, a döntést támogatnám. A sétahajózás újra indításával a látogatók száma újra megnő. Ha a javaslatomban felsoroltak megvalósulnak, majdnem elérjük a 2018. évi állapotot.
A jelenlegi gazdasági helyzetben nem valószínű, hogy az építést folytatja a Kormány. Nyilvánvaló, hogy a Fertő tavi Vízitelep Beruházás végérvényesen megbukott. Újra kell tervezni (nem a vízitelep beruházást), hanem a vízitelep olcsó, természetbe illő és embercentrikus felújítását.
(A rajzok a korábbi tervezésből származnak)
Az írásban megfogalmazott vélemény a szerző saját álláspontját tükrözi. Ha Önnek is van véleménye, melyet szeretne közzétenni, szívesen látjuk írását, kérjük küldje el a webmester@fertotobaratai.eu e-mail címre.

Úgy tudom, hogy a törmelék eltávolítása a kivitelező hiánypótlási feladata. Erre a beruházó ÉKM felszólíthatja a kivitelezőt, de erre mi nem szólíthatjuk fel, és emiatt perre én nem számítok. Javasolom, hogy Barca Attilát kérjük, hogy ezt kérje a beruházó ÉKM-től. Ha nem intézkedik, akkor még mindig van lehetőségünk arra, hogy a strand megépítését ellenezzük, ha a hiánypótlás nem történik meg.
Az egyszerűsitett terv teljesen reális és megvalósítható. Ráadásul nem is kerülne milliárdokba.