You are currently viewing A Fertő jövőképéről a Nagy Tavak Szövetségének konferenciáján

A Fertő jövőképéről a Nagy Tavak Szövetségének konferenciáján

A Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége által szervezett tatai szakmai konferencián egyesületünk részéről két előadást is hallhattak a résztvevők.

Kun Zoltán, a szövetség elnöke a Hogyan tovább az EU Vízügyi Ellenálló képesség Stratégia elfogadása után – Hazai kihívások és jó gyakorlatok című előadásában az EU vízügyi szabályozásról beszélt. (Egyesületünk alapítótagjának prezentációjáről röviden korábbi cikkünkben számoltunk be.)

Nem maradhatott ki a tatai konferencia témái közül a Fertő tó sem. A Fertő tó Barátai Egyesület képviseletében Magyar Linda tartott előadást, aki  “A Fertő tó ellenálló képességének javítása egy változó klímában” című Bestbelt projektünk koordinátora.

Táji léptékű jövőkép kialakítása társadalmi együttműködéssel – a Fertő tavi jövőkép” című prezentációjában bemutatta, hogy a projektben az egyesület azt vizsgálja, milyen hatásokkal járna a tó vízszintjének változása, állandósítása. A 2025 év elején indult projekt első szakaszában a Fertő tó vízrajzának történelmi változásairól szóló tanulmány már elkészült, a tó tájhasználattal összefüggő, vízrajzi változásokkal foglalkozó rész pedig most készül. 

Egyesületünk nemrégiben mutatta be a tanulmányt, A Fertő tó víztani jellemzőinek változása a történelem során című ismeretterjesztő kiadványát, amely olvasható oldalunkon és megjelent nyomtatásban is.

A kiadvány a tó hidrológiai történetével foglalkozik, és reményeink szerint segít megérteni, milyen lépések szükségesek a Fertő védelméhez. Képes, közérthetően megfogalmazott, olvasmányos összefoglaló, melyet kifejezetten a szélesebb közönséghez szeretnénk eljuttatni.

A FERTŐ TÓ VÍZTANI JELLEMZŐINEK VÁLTOZÁSA A TÖRTÉNELEM SORÁN

Kiadványunk megismerteti az olvasót a Fertő kialakulásával, vízgyűjtő területeivel, és azokkal a tényekkel, melyek a tó vízszintjének ingadozásait jellemezték az évszázadok során. Kiemelten foglalkozik a 18. századtól kezdődő vízrendezési munkálatokkal, azok következményeivel, mint a lecsapolások, a nádasok terjedése és a tó kiszáradásai. Bemutatja a 20. században megépült zsiliprendszert és annak hatásait, valamint felhívja a figyelmet a legújabb kihívásokra, például a klímaváltozás okozta alacsony vízállásra és a vízpótlással kapcsolatos vitákra.

Egyesületünk a kiadványt hiánypótlónak és időszerűnek tartja, különösen azok számára, akiket érdekel a Fertő tó sorsa, múltja és jövője – legyenek akár helyi lakosok, természetvédelmi szakemberek, tanárok, diákok vagy éppen döntéshozók. Segít megérteni a Fertő térségének vízügyi és ökológiai összefüggéseit, és hozzájárul ahhoz a szándékunkhoz, hogy megalapozottabb párbeszéd alakuljon ki a tó jövőjéről.

A közeljövőben a Fertő menti települések lakosaival szeretnénk megismertetni a kiadvány tartalmát, ezért hamarosan egy ismeretterjesztő körútra indulunk.

Vélemény, hozzászólás?